Iveta Miculyčová slaví další triumf. Ovládla anketu Král cyklistiky 2022

Autor: Radek Malina

Iveta Miculyčová je vítězkou ankety Král cyklistiky 2022. Sedmnáctiletá závodnice freestyle BMX se stala třetí ženskou královnou v osmapadesátileté historii. Triumf české reprezentantce v hlasování cyklistických trenérů a novinářů zajistilo vítězství na mistrovství Evropy a bronz z mistrovství světa.

„Jsem nadšená a velice překvapená. Mám obrovskou radost. Triumf v anketě jsem nečekala,“ prohlásila Iveta Miculyčová, když převzala korunu pro vítěze ankety. „Jde o další velice významný moment mojí kariéry,“ připomínala Iveta Miculyčová, že její cesta ke slávě se teprve rozjíždí.

Hrála fotbal, chtěla ji Sparta Praha

Sport provázel její život od dětství. Věnovala se však fotbalu. Dokonce se prosadila do reprezentace do patnácti let. A dostala nabídku ze Sparty Praha. Jenže tehdy chodila do šesté třídy základní školy, a tak doma rodiče přestup zatrhli. Iveta Miculyčová pochází z Kostelecké Lhoty, tudíž denní dojíždění nepřicházelo v úvahu.

A tak se zrodil „přestup“ k cyklistice. „Fotbal se mi trošku zprotivil. Navíc jsem měla pocit, že mi týmový sport nesedí,“ vysvětluje nyní už sedmnáctiletá reprezentantka ve freestyle BMX. Když navíc v Kostelci nad Orlicí otevřeli skatepark, byl osud mladé dívky zpečetěn.

Iveta Miculyčová
Iveta Miculyčová s trofejí za vítězství v anketě Král cyklistiky 2022. Foto: Michal Červený (3x)

„Doma mě zrazovali. Tvrdili, že o freestylu nic nevím a nikdy v něm nic nedokážu. Až když jsem vyhrála titul mistryně republiky, získala jsem je na svoji stranu,“ vzpomíná Iveta Miculyčová na rok 2021. Tehdy jako první česká freestyle závodnice skončila backflip.

Rok 2022 byl pak ve znamení velkých úspěchů. Na mistrovství Evropy v Mnichově v úvodní kvalifikační jízdě drsně spadla.  Měla krevní sraženinu ve stehně, nemohla pořádně otočit nohama v pedálech. K tomu naražená žebra. Dokázala však vybojovat postup do finále, kde během první jízdy předvedla jedenáct vydařených triků, v druhé jízdě ještě jeden přidala. A protože žádná ze soupeřek nezajela lépe, mohla Iveta Miculyčová slavit zlato! Ve startovním poli přitom byla olympijská vítězka Charlotte Worthingtonová, pak bronzová medailistka z OH Nikita Ducarrozová ze Švýcarska.

Sní o olympiádě

Na listopadové mistrovství světa do Abú Zabí už cestovala jako favoritka na medaili. A roli zvládla bravurně. V sedmnácti letech byla nejmladší z finalistek. V prvním finálovém kole předvedla precizní backflip a byla v čele soutěže, během druhé jízdy však při jednom z triků upadla a v konečném účtování klesla na konečnou třetí pozici. V Emirátech nestačila jen na olympijské medailistky. Zlato brala Američanka Hanna Robertsová, v Tokiu stříbrná. A na druhou příčku vystoupila Švýcarka Nikita Ducarrozová, která byla pod pěti kruhy třetí.

„Olympiáda je můj největší sen. A hlavní cíl,“ neskrývá česká reprezentantka, které v Abú Dhabí přímý postup do Paříže unikl jen o jedinou příčku.

Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý vyhrál kategorii horských kol. Když slavil olympijský triumf v Londýně, bylo vítězce ankety Král cyklistiky 2022 šest let.

Iveta Miculyčová uspěla v hlavní anketě Král cyklistiky v konkurenci silničních cyklistů Jana Hirta a Mathiase Vacka. „Abych byla upřímná, zajímám se jen o freestyle bmx a bikros. O dalších disciplínách vůbec nemám přehled,“ přiznala vítězka ankety Král cyklistky 2022.

„Na silniční cyklistiku se nedívám vůbec, ani na Tour de France. Když mám volno, tak se buď učím nebo trénuji. Soustředím se sama na sebe, chci být nejlepší ve své disciplíně,“ prohlásila odhodlaně Iveta Miculyčová.

V minulosti získaly trofej dvě ženy. V roce 2002 Lada Kozlíková, která tehdy vybojovala zlato na MS ve scratchi a stříbro v bodovacím závodě. O sedmnáct let později pak Romana Labounková, která se stala světovou šampionkou ve four crossu.

Výsledky ankety Král cyklistiky 2022

Junior roku: Milan Kadlec.

Juniorka roku: Barbora Němcová.

Síň slávy Českého svazu cyklistiky: Ivan Kučírek (in memoriam) + Pavel Martínek.

BMX: juniorka – Sabina Košárková, junior – Marek Neužil, žena – Iveta Miculyčová (absolutní vítěz disciplíny), muž – Tomáš Beran.

Cyklokros: juniorka – Eliška Hanáková, junior – Václav Ježek, žena – Kristýna Zemanová (absolutní vítěz disciplíny), muž – Michael Boroš.

Kristýna Zemanová ovládla anketu v cyklokrosové kategorii.

Dráhová cyklistika: juniorka – Barbora Němcová, junior – Milan Kadlec (absolutní vítěz disciplíny), žena – Petra Ševčíková, muž – Tomáš Bábek.

Horská kola: juniorka – Simona Spěšná, junior – Ondřej Novotný, žena – Adéla Holubová, muž – Jaroslav Kulhavý (absolutní vítěz disciplíny).

Paracyklistika: žena – Pavlína Vejvodová, nuž – Patrik Jahoda (absolutní vítěz disciplíny).

Sálová cyklistika: juniorka – Kateřina Vosičková, junior – Michal Musil, David Petr, žena – Michaela Vosičková, muž – Jakub Mašek (absolutní vítěz disciplíny).

Silniční cyklistika: juniorka – Eliška Kvasničková, junior – Pavel Novák, žena – Tereza Neumanová, muž – Mathias Vacek (absolutní vítěz disciplíny).

Král cyklistiky 2022: 1. Iveta Miculyčová, 2. Mathias Vacek, 3. Jan Hirt.