Hvězdami Mathias Vacek a Jan Hirt! Kdo další z Čechů na silnici zářil?

Autor: Jan Krůta

Mathias Vacek a Jan Hirt! Dva pomyslní králové české silniční cyklistiky v sezoně 2022. Jak si vedli další Češi? Kdo prožil hvězdný rok, kdo si vybojoval lepší angažmá?

Podle výsledků dva nejlepší cyklisty sezony od sebe dělí jedenáct let. Hirt v lednu oslaví 32. narozeniny, Vackovi bude v červnu příštího roku 21. Přesto budeme oba vídat příští roky ve World Tour. Hirt si vysloužil nové angažmá v Quick Stepu, Vacek má podepsáno v Trek-Segafredo, v jehož dresu už na konci sezony letošní absolvoval pár závodů.

Oba měli skvělý rok. Hirt ovládl už na začátku roku závod Kolem Ománu, a to nejlepší si schoval na květnové Giro di Italia, kde v dresu belgické stáje Intermarché – Wanty – Gobert skončil celkově šestý a navíc vyhrál královskou etapu! I díky tomu si vybojoval angažmá v belgickém týmu.

Dvě medaile ze šampionátů

Vacek neměl zrovna ideální rok z hlediska týmu. Sotva na sebe upozornil v Emirátech, kde při worldtourovém závodě UAE Tour vyhrál etapu, jeho stáj Gazprom-RusVelo přišla jako v Rusku registrovaný tým kvůli válce na Ukrajině o licenci. Do Treku, kde měl podepsáno od roku 2023, odejít nemohl, protože to neschválila UCI, takže se připravoval převážně sám a závody jezdil pouze v dresu reprezentace U23 nebo za CK Příbram Fany Gastro.

Přesto se dokázal na největší akce nachystat. Skončil třetí na Závodu míru U23, získal domácí titul v časovce, na ME byl v kategorii U23 druhý v silničním závodě a stejnou příčku vybojoval v září na mistrovství světa v Austrálii. Kromě toho se dokázal prosadit i v největším etapovém závodě roku pro kategorii U23, Tour de l´Avenir, kde skončil desátý.

Mathias Vacek při časovce na mistrovství světa ve Wollongongu. Foto: Auriol C./ČSC

„Oba měli skvělou sezonu a těžko mezi nimi volit, kdo byl lepší. Ale kdybych měl určit jednoho, asi bych se spíš přiklonil k mladšímu z nich, který výbornou formu prokazoval celý rok. Mathias Vacek sice jezdil v kategorii U23, ale je to už v útlém věku komplexní závodník, což potvrdil na vrcholných akcích. Excelentní klasikář s čichem na úniky, skvělou mentalitou. Tvrdě si za tím jde a určitě je to velká budoucnost české cyklistiky,“ míní bývalý profesionál a dlouholetý šéftrenér Favoritu Brno František Trkal.

„Hirt se zase dokázal obdivuhodně zvednout, Vím, že vloni byl pomalu zralý na konec kariéry, ale srovnal si to v hlavě a skvěle se připravil na Giro,“ říká Trkal. „I díky tomu se dostal pro příští dva roky do top týmu. Možná měl i finančně lepší nabídky, ale zvolil prvotřídní kvalitu. Za mě udělal správné rozhodnutí. Myslím si, že určitě dostane prostor i na Grand Tour a je možné, že s Honzou počítají i jako superdomestikem pro Evenepoela,“ dodává Trkal.

Zdeněk Štybar a výzva BikeExchange-Jayco

Ostřílený borec Zdeněk Štybar naopak v Qick Stepu po dlouhých 12 letech končí. Neměl dobrou sezonu, která byla poznamenána nemocemi včetně covidu a ztratil její část. „Měl jsem mizernou sezonu. Bylo to jedno velké trápení,“ posteskl si šestatřicetiletý závodník.

Novou smlouvu v Belgii nedostal, přesto mu manažer dokázal sehnat pokračování ve World Tour v podobě australské stáje BikeExchange–Jayco. „Je to velká výzva. Po letech rutiny výstup z komfortní zóny,“ přemítá Zdeněk Štybar.

Michael Kukrle slavil čtyři vítězství a míří za hranice

Z pohledu vítězství mezi elitou byl v roce 2023 nejúspěšnější Michael Kukrle. Před sezonou byl rád, že konečně získal vysněné angažmá v zahraničí, ale v Gazprom-RusVelo ho potkal stejný osud jako Vacka. Kukrle se vrátil do Elkov Kasper a hned dokázal vyhrávat. Ovládl etapu Kolem Ardén, celkově vyhrál etapový závod Tour du Loir et Cher a pak i Tour du Pays de Montbéliard, kde navíc vyhrál etapu.

Na konci sezony byl hodně vidět i na mistrovství světa, kde jel v silničním závodě mužů přes 200 kilometrů v úniku a i přesto, že byl nakonec dojet, dokončil na 59. místě.

Michael Kukrle
Michael Kukrle v dresu Gazprom. Tohle účinkování se proměnilo v kratičkou epizodu. Teď míří český závodník do zahraničí znovu. Foto: profimedia

Na co to bude stačit? Kukrle v Elkovu nezůstane a chystá další přestup do zahraničí, údajně do některé z nových pro-kontinentálních stájí.

To se týká i sprintera Daniela Babora, dalšího z borců Elkov Kasper, jenž si vybojoval i díky třem vítězstvím v UCI závodech angažmá ve španělském druhodivizním týmu Caja Rural, kde se stane stájovým kolegou Michala Schlegla. Ten neměl kdovíjak oslnivou sezonu (i kvůli nemocem), ale má podepsáno i na příští rok.

Ve Španělsku zůstává také Vojtěch Řepa. V dresu týmu Equipo Kern Pharma si letos dokonce střihl první Grand Tour kariéry, španělskou Vueltu. Upozornil na sebe třeba skvělým 5. místem v těžkém etapovém závodě Kolem Slovinska, který vyhrál Pogačar před Majkou.

Turek vyhrál Rakouský pohár, jde do ATT Investments

U našich sousedů o sobě dal vědět Daniel Turek. V dresu Felbermayr-Simplon Wels vyhrál celkově prestižní Rakouský pohár a pro příští sezonu podepsal kontrakt do české stáje ATT Investments, kam míří i další zkušený borec Jakub Otruba z Elkov Kasper. Rovněž Karel Vacek, bratr Mathiase, má namířeno za lepším. Po působení ve formaci KTM Tirol se chystá podepsat v prokontinentální divizi.