Mads Pedersen ziskem zeleného trikotu na Vueltě už zase přepsal dějiny sportu

Autor: We Love Cycling

Už jednou přepsal historii sportu, když se jako první dánský cyklista stal mistrem světa v hromadném závodě. A během minulého víkendu přepsal dějiny znovu. Mads Pedersen vybojoval na Vueltě, třetí Grand Tour sezony, prvenství v soutěži o zelený trikot Škoda Auto určený vítězi bodovací soutěže. Jako první závodník pocházející z dánského království.

„Přijel jsem pro vítězství v bodovací soutěži! A odjíždím se zeleným trikotem, což je dokonalé. Jsem super šťastný,“ rozplýval se dánský cyklista z formace Trek Segafredo.

Mads Pedersen ovládl zelený dres stylově! Vytvořil nový rekord. Vlastně hned dva! Nikdo v historii nevyhrál na Vueltě zelený dres s takovým rozdílem! Až do letošního 77. ročníku Vuelty držel rekord Freddy Maertens, který v roce 1977 vyhrál se ziskem 369 bodů a druhý Němec Klaus Peter Thaler zaostal o 196 bodů.

Mads Pedersen byl v úvodu Vuelty jakoby ve stínu. Ale ten závěr....
Mads Pedersen byl v úvodu Vuelty jakoby ve stínu. Ale ten závěr…. Foto: ASO and UniPublic

Šestadvacetiletý dánský závodník formace Trek Segafredo posbíral za tři týdny rekordních 409 bodů a na druhého v pořadí Freda Wrighta z Bahrain Victorious měl náskok 223 bodů! Rekordní zisk bodů, rekordní rozdíl…

Tři etapová prvenství, čtyřikrát těsně druhý

Pedersen po úvodní týmové časovce následně třikrát spurtoval o vítězství, ale v druhé, třetí i čtvrté etapě skončil druhý. Až v třináctém dějství konečně vyhrál. Triumf zopakoval v šestnácté etapě, aby následně ukázal nejrychlejší nohy v devatenáctém dějství. V dojezdu do Madridu pak spurtoval druhý, čímž jen potvrdil obrovskou dominanci v bodovací soutěži.

„Vysoce jsem překonal veškerá očekávání. Vždyť mám tři vítězství, čtyřikrát jsem byl druhý. Prostě neuvěřitelné,“ zalykal se štěstím Pedersen.

Mads Pedersen slavil na Vueltě celkem tři etapová prvenství.
Mads Pedersen slavil na Vueltě celkem tři etapová prvenství.  Foto: ASO and UniPublic

Triumfem ve Španělsku umocnil výjimečné postavení, z něhož se v Dánsku těší. Když v roce 2019 ovládl mistrovství světa, po návratu jej na letišti vítali fanoušci v zástupech. Jeho život se změnil, byť samotný Pedersen zůstal nad věcí.

„Můj život byl skvělý už před vítězstvím na mistrovství světa, tak proč něco měnit,“ krčil rameny v narážce na fakt, že kromě zvýšeného mediálního zájmu a mnohem větší pozornosti v pelotonu, zůstal stejně rozpustilým klukem z Dánska jako před ziskem duhového trikotu.

Mads Pedersen byl králem bodovací soutěže Vuelta 2022. Foto: ASO and UniPublic

Kvůli mediálním povinnostem má ještě méně času na sledování oblíbeného MotoGP. Sám vlastní několik motorek a pokud po sezoně vyšetří čas, s bratrem vyráží ven. Občas vymění jednostopý stroj za nadupané BMW M4, které si pořídil za triumf na světovém šampionátu. „Čtyři sta padesát koní. Úžasné,“ rozplýval se borec, který sám má v nohách dynamit.

Devět let na jedné adrese?

Ukázal to právě při etapách ve Španělsku. Ovládnout bodovací soutěž s takovým rozdílem je neuvěřitelné. Není divu, že v průběhu Tour de France, kde vyhrál jednu etapu, s ním americký tým prodloužil kontrakt o tři roky.

„Mads se stará o lidi kolem sebe, zvedá morálku. Udržet si ho v týmu pro nás bylo velice důležité. Vždyť od doby, kdy k nám přišel, jsme svědky jeho výjimečných výkonů,“ připomínal Luca Guercilena, generální ředitel Trek Segafredo.

Mads Pedersen v zeleném dresu pro krále bodovací soutěže Vuelty.

Pedersen v roce 2018 skončil druhý v monumentu Kolem Flander, pak vyhrál mistrovství světa, v další sezoně klasiku Gent-Wevelgen, minulý rok přidal triumf v Kuurne-Brusel-Kuurne. A teď do sbírky úspěchů zapsal zelený trikot z Vuelty.

„Chci vyhrávat další závody, chci vítězit. Nejsem nasycený úspěchem. Nebojuji se ztrátou motivace. V Treku jsem dostal šanci a až naplním kontrakt, budu na jedné adrese devět let. To už je něco výjimečného. Vždy jsem slyšel, že nechtějí být jenom kolegové, ale fungovat jako jedna velká rodina. A v takovém prostředí prostě musíte růst.“

Titulní foto: ASO and UniPublic