Jan Hirt: od Leopardu přes ztrátu motivace k triumfu v královské etapě Gira

Autor: We Love Cycling

Giro je jeho osudem! Jan Hirt se v růžovém závodě, úvodní Grand Tour sezony, 24. května 2022 zapsal nesmazatelně do historie. Vyhrál královskou etapu závodu pod Apeninami!

Strhující boje o Maglia rosa, růžový trikot pro lídra, jsou osudem Jana Hirta propletené. V sezoně 2017 absolvoval v tři týdny trvající bitvě pod Apeninami debut na Grand Tour. Dvanáctá příčka „zelenáče“ nakopla k angažmá v Astaně. O dva roky později znovu při Giro d’Italia, sahal po etapovém vítězství. V šestnácté etapě skončil druhý. Minulý rok se vrátil pod Apeniny počtvrté. V sezoně, kdy bojoval se ztrátou motivace. Hlavou se mu honil konec kariéry. Chmurné myšlenky zahnal. A 24. května 2022 vstoupil do historie. Jako teprve pátý Čech vyhrál etapu italského Gira. A hned tu královskou!

Jak se dral jednatřicetiletý rodák z Třebíče na výsluní?

Takhle si Jana Hirta pamatují jenom skuteční znalci. V květnu 2012 se chystal na přestup do kontinentálního týmu Trek Leopard.

Jan Hirt v sezoně 2013 při Závodě míru do třiadvaceti let…

Jan Hirt a jeden z jeho prvních televizních rozhovorů. Při poslední etapě Závodu míru do 23 dojel třetí a celkově skončil druhý.

Jan Hirt při časovce na mistrovství České republiky 2014, kde skončil pátý.

Triumf ve Šternberku při Czech Cycling Tour

Jan Hirt po vítězství v třetí etapě na Czech Cycling Tour, která končila ve Šternberku. Tehdy závodil za tým Etixx.

První sezona v CCC Sprandi Polkowice. I na nové adrese se objevil na Czech Cycling Tour. Ve Šternberku, z něhož je snímek, rok staré vítězství neobhájil a dojel osmý.

I v roce 2016 Jan Hirt jezdil v oranžových barvách polské stáje. Při časovce na domácím šampionátu dojel sedmý.  Slavil etapové prvenství při závodě Kolem Rakouska, který ovládl i celkově. O rok později ještě pořád v dresu CCC debutoval na Grand Tour. Na italském Giru dojel dvanáctý a vybojoval si přestup do formace Astana…

Movitý tým z Kazachstánu Hirtovi příliš závodního štěstí nepřinesl. Nicméně v roce 2019 sahal po vítězství v šestnácté etapě Gira přes „milované“ Mortirolo. Ale nakonec podlehl útoku domácího Cicconeho a dojel druhý.

Následně se Jan Hirt vrátil do CCC. Jenže vypukla pandemie. A tým sponzorovaný obuvnickým gigantem se dostal do obřích problémů a ukončil fungování. Rodák z Třebíče se přesunul do belgické stáje Intermaché Wanty Gobert, která čerstvě získala licenci pro World Tour.

V těžké době, kdy na závody nesměli diváci a všude panovaly přísné restrikce související s pandemií koronaviru bojoval se ztrátou motivace. Světem silniční cyklistiky se nesly zvěsti o Hirtových úvahách odejít ze scény. Český reprezentant chmury zahnal, na úvod sezony ovládl královskou etapu Kolem Ománu a slavil i celkové prvenství. A pak, po vysokohorském soustředění v Kolumbii, přišel životní úspěch.

Jako teprve pátý Čech vyhrál etapu italského Gira. A hned tu královskou! Navázal na Jána Svoradu, Jana Hrušku, Romana Kreuzigera a Josefa Černého.

V cíli nemohl uvěřit. Jan Hirt, z Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, vítěz královské etapy z Grand Tour!