Bývalý skokan na lyžích Roglič udělal nejlepší skok na kole

Autor: Jan Krůta

Když v roce 2007 vybojoval Primož Roglič titul juniorského mistra světa v družstvech ve skocích na lyžích, zdálo se, že tenhle tehdy 17letý klučina půjde ve stopách slovinských skokanských velikánů a bude šířit slávu této země na můstcích.

Jenže ono to dopadlo všechno trochu jinak. Nedlouho po titulu mistra světa měl těžký pád na můstku v Planici a zřejmě to byla příčina jeho přesunu na kolo. Závodit začal v roce 2013 a světe div se, o šest let později je králem cyklistické Vuelty!

Primož Roglič vyhrál ve 29 letech první Grand Tour kariéry! Což přebíjí všechny úspěchy z můstků a s nadsázkou se dá říci, že ten nejlepší skok udělal Roglič až v sedle bicyklu. U Rogliče se od začátku vědělo, že má parametry jezdce na celkové pořadí. Už během druhé sezóny ve slovinském týmu Adria Mobil začal vyhrávat, a tak nebylo divu, že po něm brzy sáhl někdo z nejvyšší divize. Ten tým se jmenoval LottoNL-Jumbo a jeho dresu je Roglič věrný dodnes. Jen se už jmenuje Jumbo-Visma.

Vloni skončil na Tour pátý, letos na Giru třetí. V podstatě se čekalo na to, kdy se Rogličovi všechno sejde, vyhne se mu smůla, vyvaruje se větší krize a Grand Tour vyhraje. To se stalo nyní, při jeho páté Grand Tour kariéry. Ale úplně v pohodě to zase nebylo. Když v pátek došlo na hromadný pád, byl v něm i Roglič a naštěstí z toho vyvázl relativně dobře a červený dres lídra Vuelty udržel. „Nemám slov,“ říkal dojatý Roglič, když byl v Madridu dekorován šampiónem Vuelty. Je prvním Slovincem, který vyhrál Grand Tour a zároveň prvním závodníkem nizozemské stáje Jumbo-Visma, který to za dobu existence týmu dokázal.

Pogačar ve dvaceti třetí, o 19 let starší Valverde druhý

Slovinsko vůbec zažilo snovou Vueltu. Tahle země nikdy nebyla jednoznačnou cyklistickou velmocí, ale teď měla hned dva závodníky na pódiu! Třetí skončil (při své premiéře na Grand Tour!) teprve dvacetiletý Tadej Pogačar z UAE Team Emirates. Tenhle mladíček dokázal na Vueltě navíc vyhrát tři horské etapy a šokoval všechny. Je nejmladším cyklistou na pódiu na
Grand Tours a od roku 1974.

Jen pro zajímavost, mezi druhým a třetím v celkovém pořadí je věkový rozdíl 19 let! Druhý totiž po famózním výkonu skončil legendární Španěl Alejandro Valverde z Movistaru, úřadující mistr světa. Tomu bylo v dubnu devětatřicet… „Vůbec by mě to nenapadlo. Myslel jsem na etapové vítězství, tohle je trochu nečekaný bonus,“ přiznal lídr Movistaru. Valverde jel na rozdíl od Pogačara už 26. Grand Tour kariéry. Tu první v roce 2002. To bylo v době, kdy Pogačar ještě možná ani neuměl jezdit na kole, protože mu byly čtyři…

Zůstal věrný svému týmu

Roglič na Vueltě ukázal světu, že je to komplexní jezdec s nejvyššími ambicemi na Grand Tours. Je to excelentní časovkář i vrchař, což je úplně ideální kombinace. Chtěli by ho všichni, ale mají smůlu. Už během Vuelty jeho tým oznámil, že slovinský klenot a multisportovní talent zůstává další čtyři roky součástí Jumbo-Visma.

Oznámili to vtipně. Ve videu, které díky sociálním sítím obletělo svět, se ho nizozemské hvězdy z jiných odvětví snaží zlákat pro svůj sport – třeba hvězda Barcelony Frenkie de Jong nebo generální manažer Eindhovenu Toon Gerbrands k fotbalu, superstar světa šipek Michael van Gerwen mu zase nabízí kariéru v tomto odvětví. Nakonec si s generálním manažerem svého týmu plácne a s dresem Jumbo-Visma společně oznámí, že zůstává další čtyři roky.

„Líbí se mi způsob, jak tým pracuje. Vstoupil jsem do něj skoro jako začátečník a díky týmu jsem se ze mě stal hotový závodník. Zaznamenal jsem tu velký skok kupředu,“ přiznal Roglič. Finanční podmínky nového kontraktu zůstaly utajeny, ale jisté je, že nizozemský tým musel sáhnout hlouběji do pomyslné kapsy. Protože Roglič, to je teď v cyklistice hodně žádané zboží. A ve 29 letech má podle všeho nejlepší roky teprve před sebou.
„Na Vueltě se mi splnil sen. Není to jen moje největší vítězství, ale i největší cyklistické vítězství pro Slovinsko. Byly to opravdu těžké tři týdny. Museli jsme být každý den ve střehu, maximálně koncentrovaní. Jsem opravdu pyšný na svůj tým, protože kluci jeli na 110 procent. A patří jim velký dík,“ řekl Roglič.

Na pódiu toho v neděli večer v Madridu moc nenamluvil, ale fanouškům řekl mj.: „Uvidíme se na dalších závodech…“ Nikdo zatím nepotvrdil, jestli po třítýdenní dřině na Vueltě bude startovat i na nadcházejícím mistrovství světa ve Velké Británii, ale podle všeho není vyloučeno, že by jel časovku. Všechno rozhodnou nejbližší dny a hlavně momentální pocity hvězdy slovinské cyklistiky.

Plné zuby toho určitě teď má i Zdeněk Štybar. Jediný Čech ve startovní listině dokončil Vueltu na 55. místě, což je jeho nejlepší výsledek na Grand Tours. Vybojoval navíc třetí místo v jedné z etap a hlavně pomáhal lídrovi belgické stáje Deceuninck-Quick Step Jamesi Knoxovi, který skončil celkově 11. Ale kromě toho slavil belgický tým hned 5 etapových vítězství, což je fantastická bilance.

Štybar na mistrovství světa určitě startovat bude, klasikářská trať v Yorkshire mu bude maximálně sedět a právě na Zdeňka bude česká reprezentace nejvíce sázet v silničním závodě.