Jedinečné kousky nebo snobská záležitost?

Autor: Adam Marsal

Ačkoliv jsou BMX kola stvořená pro jízdu po hlíně a poradí si i s blátem, našla si svoji cestu do nejnovějších kolekcí těch nejznámějších fashion značek. V tomto článku najdete BMX i jiná kola, která byla vytvořena s cílem vás šokovat svou jedinečností. Může to být ještě snobštější?

BMX kolo v závoji z prémiové kůže od Fendi

Pokud si nemůžete dovolit nic od této high-end italské značky, která vyrábí luxusní doplňky z kůže, s jejich kolem to pravděpodobně nebude jiné. Kolo navrhl Nigel Sylvester, americký rider žijící na Manhattanu, který ke slávě přišel spíše pomocí originálních videí než jezdeckým umem. Tento muž se objevil i mezi „30 pod 30“ v kategorii sportu magazínu Forbes a je dnes jedním z nejuznávanějších a nejvlivnějších BMX jezdců.

Jeho individualizovaný rám byl ozdoben kůží s legendárním Zucca potiskem dvojitého „F“, které pro Fendi vytvořil Karl Lagerfeld v roce 1965. Nigel měl v plánu spojit prémiovou módu s cyklistikou a tato spolupráce s Fendi nebyla jeho prvním projektem. Před dvěma lety představil podobné kolo, na kterém se podílel se značnou Luis Vuitton. Cena nového koženého kola od Fendi není známa, ale jejich kabelky se prodávají za cenu v rozmezí 1 000 až 4 500 €.

BMX kolo s parfémem

Umělecký ředitel značky Dior Homme Kris Van Assche se spojil s Bogarde Bikes a společně vytvořili kolo, které by se perfektně vyjímalo nad krbem v letním sídle (mít krb a letní sídlo se bere jako samozřejmost). Toto kolo vytvořené pařížským módním guru bylo představeno na Sole DBX Streetwear festivalu v Dubaji za cenu 3 200 $. Byla vytvořena pouze limitovaná série 70 kusů tohoto kola. Nápad na spolupráci byl úspěšný, a tak designéři představili další model, tentokrát se svěžím bílým lakem. Představeno bylo na Art Basel v Miami.

Jeden ze 70 kusů limitované cykloedice Dior Homme. © Profimedia, Bestimage

Exkluzivní bike pro exkluzivní butik

Jiná spolupráce, tentokrát mezi známým butikem „Colette“ a Bogarde Bikes, vedla k vytvoření dalšího unikátního kola. Toma Pegaz, francouzský designér, jenž kolo navrhoval, přidal na rám doplňky s modrými puntíky, které symbolizují logo Colette. Na hlavovou trubku také umístil ručně gravírované logo Colette. Kolo bylo představeno v roce 2017, těsně předtím než tento světoznámý butik nadobro zavřel. Toto jedinečné kolo jde ruku v ruce s výrokem Karla Lagerfelda, který se nechal slyšet, že: „Je to jediný obchod, do kterého chodím, protože mají věci, které jinde nenajdete.“

Kolo zahalené penězi

Bankovky jsou častým motivem a ani kolo není výjimkou, v tomto případě se jedná o SE Bikes 2010 OM Flyer $100 Bill Wrap. Retro rám tohoto kola je oblepený stodolarovými bankovkami a je doplněn zlatými a zelenými komponenty. Všechny bankovky na rámu jsme nespočítali, ale víme, že toto kolo stojí osm stodolarovek.

Kdo říkal, že by Bugatti mělo být levné?

Aerodynamické a výrazně odlehčené kolo s váhou pod 6 kg – tento karbonový stroj je tím nejlehčím městským kolem, které kdy bylo vyrobeno. Kolo je výsledkem spolupráce Bugatti s německou značkou luxusních kol PG. Bylo jich vyrobeno pouze 667 kusů. Tento model patří mezi high-end produkty, o který můžete rozšířit svoji sbírku snobských trofejí. První kus byl totiž prodán v aukci za 39 000 $.

Nejdražší a nejkontroverznější

Všechna předchozí kola byla vytvořena s puncem exkluzivity, ale tato silnička je tím nejdražším kolem na světě. A taky nejkontroverznějším. Jedná se o kolo, na kterém Lance Armstrong závodil na Tour de France v roce 2009. Výzdoba kola je práce Damiana Hirsta, jenž rám vyzdobil motýlími křídly. Kolo bylo prodáno v aukční síni Sotheby’s během aukce na podporu výzkumu rakoviny za 500 000 $. Ovšem použití opravdových motýlích křídel nenesli dobře ochránci zvířat PETA, kteří označili tento čin za barbarský.