Boloňa, Kalifornie a Pec. Víkend byl bohatý na velké příběhy!

Autor: We Love Cycling

Primož Roglič, slovinská kometa sezóny, byl už před startem jedním z favoritů na celkové vítězství Gira a tuto roli naplnil hned na začátku. Peter Sagan ovládl úvodní etapu závodu Kolem Kalifornie a v Peci pod Sněžkou se jel další závod Českého poháru, kterému dominovali Cink a Čábelická.

Roglič na Giru úřaduje od prvního dne!

Primož Roglič ovládl úvodní časovku a růžový dres lídra tenhle bývalý juniorský mistr světa ve skoku na lyžích udržel i v nedělní etapě. Stal se vůbec prvním Slovincem v historii, který na Giru oblékl dres lídra. Z jeho krajanů vedl Grand Tour pouze Janez Brajkovič, jenž dvakrát oblékl trikot vedoucího muže Vuelty. „Zatím všechno vychází skvěle. Je perfektní, že mám růžový dres, ale nejšťastnějším mužem na světě bude ten, kdo ho navlékne v cíli ve Veroně. A do něj je ještě moc dlouhá cesta,“ řekl Roglič. „Zatím si to užívám. Je tu spousta fanoušků ze Slovinska a zažívám krásné bláznovství,“ přiznal.

V časovce deklasoval všechny

Giro začalo sobotní časovkou. Sice měřila jen 8 km, ale její poslední dva kilometry byly do kopce s průměrným sklonem 10 %, takže se čekal souboj nejlepších vrchařů s minimálními rozdíly.

Vyhrál Roglič, ovšem na druhého Simona Yatese najel 19 vteřin, což bylo překvapivé. Třetí byl miláček italských tifosi Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) a bylo to pro něj už 15. umístění v top 3 na Giru, které jede poosmé.

Roglič vybojoval druhé etapové vítězství na Giru, to první slavil při svém debutu v roce 2016, kdy taky vyhrál časovku. „Je super, že to takhle vyšlo. Zajel jsem dobrou časovku, mám růžový dres a ještě jsem něco najel na soupeře. Nebylo to o velké taktice. Chtělo to jen vydržet co nejvyšší tempo i do toho kopce,“ prozradil lídr týmu Jumbo-Visma. „Zajel to neskutečně,“ vysekl mu poklonu Nibali.

Primož Roglič, aktuální držitel růžového trikotu na Giro d’Italia 2019. Foto: Giro d’Italia

Z dvojice Čechů byl v časovce lepší Jan Hirt (Astana), který obsadil 58. místo (+1:27 min.), Josef Černý (CCC Team) skončil 88. se ztrátou 1:39 min.

Nečekaný německý vítěz

Nedělní 2. etapa se jela za chladného a deštivého počasí a byla poměrně těžká. Čekal se souboj elitních sprinterů, na který taky nakonec došlo, ale museli přetrpět dva kopce na posledních 50 kilometrech.

O prvenství nakonec bojovali rychlíci jako Viviani, Ewan, Démare nebo Gaviria, ale všem vypálil rybník Němec Pascal Ackermann z týmu Bora-Hansgrohe. Tenhle urostlý a svalnatý chlapík měl v závěru nejvíce sil a slavil překvapivé prvenství při své první účasti na Grand Tour.

„Vždycky jsem o tom snil. Už účast jako taková je pro mě fantastická, a že se mi povedlo hned vyhrát, to jsem opravdu nečekal. Nemám slov,“ řekl 25letý Akcermann.

Giro d’Italia 2019, vítěz 2.etapy Pascal Ackermann (GER – Bora – Hansgrohe). Foto: © BORA – hansgrohe / Bettiniphoto.

„Když jsem viděl, že ostatní začali sprintovat poměrně brzy, nezbývalo mi, než vyrazit za nimi a zkusit to. Se štěstím to vyšlo a všem nám tenhle výsledek určitě dodá motivaci do dalších dní,“ dodal cyklista, jenž pro Německo na Giru vybojoval 36. etapové vítězství v historii.

V hlavním poli se udržel Jan Hirt, který dojel 70., Josef Černý, který se chce na Giru zaměřit na některou z následujících etap, ztratil na 164. místě skoro 13 minut.

Sagan se vrátil na vítěznou vlnu

Peter Sagan je zpátky na vítězné vlně. Slovenský expres z týmu Bora-Hansgrohe ovládl ve spurtu hned úvodní etapu závodu Kolem Kalifornie, kde slavil celkově už 17. prvenství! Ovšem v sezóně 2019, která Petrovi zatím nevycházela úplně podle představ, šlo teprve o druhé vítězství po vyhrané etapě na lednovém závodě Tour Down Under v Austrálii. Na klasikách vyšel naprázdno.

„Je to krásné vítězství a skvělý den pro tým, protože dříve v neděli vyhrál Pacsal Ackermann etapu na Giru. Rád bych poděkoval všem za skvělou práci. Kontrolovali celou etapu a do spurtu mě dovezli na výborné pozici. Myslím, že jsem sprint velmi dobře načasoval a mám radost z dalšího vítězství na mém oblíbeném závodě,“ uvedl Sagan.

Peter Sagan slavil v Kalifornii celkově už 17. prvenství. Foto: © BORA – hansgrohe / VeloImages

Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil v úvodní etapě 59. místo se ztrátou 4 sekund.

V Peci za psího počasí dominovali Cink a Čábelická

Ondřej Cink (Kross Racing) a Jitka Čábelická (GAPP System Cabtech) ovládli třetího závod Českého poháru v cross country horských kol, který se jel za špatného počasí v Peci pod Sněžkou. Liják, sněhové vločky, bláto i zima. S tím vším se bikeři museli popasovat.

Závod žen byl od startu do cíle jasnou záležitostí Čábelické, která se tak v hodnocení ČP posunula na druhé místo za Janu Czeczinkarovou (Mitas Mercedes-Benz Praha). Ta skončila v sobotu pátá hned za další Českou, ambasadorkou We Love Cycling, Karlou Štěpánovou (Superior XC Team). Před ně se vklínily ještě dvě zahraniční závodnice: druhá skončila Britka Shortová, třetí Campuzanová z Mexika.

„Povedl se mi start a už při vjezdu do terénu jsem vedla. Na prvním místě jsem tak odjela celý závod. Nejprve náskok narůstal, ale potom jsem to spíše jen již kontrolovala. Šest kol bylo dost, v bahně to bylo pomalejší. Letos je to můj první vyhraný pohár, takže mám radost,“ řekla pro web Českého svazu cyklistiky vítězka.

Ondřej Cink ukazuje v poslední době výbornou formu. Před týdnem vyhrál skvěle obsazený závod německé bundesligy v Heubachu, když za sebou nechal řadu světových hvězd, doma v sobotu rovněž nedal soupeřům šanci. Druhý skončil se ztrátou 39 sekund Jan Vastl (Superior XC), třetí Tomáš Paprstka (Expres CZ Tufo Kolín).

Třetí závod Českého poháru v cross country horských kol se jel za špatného počasí v Peci pod Sněžkou. Foto: www.poharmtb.cz

Smůlu měl Jan Škarnitzl, jehož o lepší výsledek připravil defekt ve špatném místě těsně za depem, takže musel jet půl okruhu na prázdném kole. Do té doby bojoval o druhé místo, nakonec byl sedmý a vedení v poháru přepustil Cinkovi. Jaroslav Kulhavý dal před Pecí startu ve Slovenském poháru, kde dojel třetí.

„Závod byl hodně těžký, jeli jsme v opravdu náročných podmínkách – zima a hodně bláta. Polovinu jsem závodil, ale když jsem věděl, že mám náskok, tak jsem už druhou půlku v rámci možností šetřil síly na svěťák do Albstadtu. Forma je dobrá, nyní budu spíše odpočívat a trénovat na stati Světového poháru,“ prozradil Cink.