Norský rychlík Kristoff zase vyhrává klasiky

Autor: Jan Krůta

Další belgickou klasiku zaraženou do WorldTour, závod Gent-Wevelgem, vyhrál ve spurtu vedoucí skupiny Nor Alexander Kristoff z UAE Team Emirates. Vítěz páteční klasiky E3 Harelbeke Zdeněk Štybar i jeho tým Deceuninck-Quick Step vyšli tentokrát naprázdno.

Štybar v závodě tvrdě pracoval, nastupoval, hýřil aktivitou a i díky němu a dalším kolegům z týmu se povedlo sjet silnou skupinu se Saganem. Tuhle klasiku často vyhrávají sprinteři, a proto v Quick-Stepu nejvíc věřili Vivianimu.

Úřadující italský mistr jel v samém závěru na dobré pozici, ale sprint mu nevyšel, rezignoval a skončil až 19. Nejsilnější ze všech byl Nor Kristoff. Bylo to pro něj první vítězství na velké kostkové klasice od triumfu na Flandrech 2015. „A považuji ho za jedno z největších v kariéře,“ přiznal 31letý Nor z týmu financovaného šejky ze Spojených arabských emirátů.

Nor Alexander Kristoff z UAE Team Emirates vyhrál na velké kostkové klasice poprvé od triumfu na Flandrech 2015. Foto: UAE Team Emirates

Van der Poel finišoval čtvrtý

Druhé místo vybojoval po 251 km Němec John Degenkolb (Trek-Segafredo), třetí skončil Belgičan Oliver Naesen (AG2R), Zdeněk Štybar byl 35. Čtvrtou příčku bral nizozemský cyklistický všeuměl Mathieu van der Poel (Corendon-Circus). Tohle je borec, jehož doménou jsou zatím cyklokros a horská kola, kde chce vydržet kvůli olympiádě v Tokiu, ale na silnici je taky jako doma a v neděli to potvrdil.

Už před týdnem vyhrál ve spurtu menší jednorázovku Grand Prix de Denain. I přesto, že měl za sebou těžký pád na Nokere-Koerse. „Mám jen nějaké otevřené rány, ale už je to v pohodě,“ mávl rukou po nedělní klasice. „Věděl jsem, že je to závod, kde velkou roli hraje i vítr. Se svým výkonem můžu být spokojen. Bylo to opravdu těžké, protože se naplno jelo od startu a ten průměr (přes 42 km – pozn. red.) byl neuvěřitelný. Bylo to fakt na morálku a čtvrté místo beru,“ uvedl van der Poel, který ukázal velmi dobrou formu před Flandry, které se jedou v neděli. Za jeden z velkých vrcholů sezóny je má i Zdeněk Štybar. Ale i řada dalších excelentních klasikářů. Máme se na co těšit.