Alaphilippe ovládl Primaveru. K prvenství pomohl i Štybar

Autor: Jan Krůta

První klasikářský Monument sezóny 2019 zná svého vítěze. Je z Francie, obléká dres belgické stáje Deceuninck-Quick Step a jmenuje se Julian Alaphilippe. Ve spurtu vedoucí skupinky ovládl 110. ročník závod Milán-San Remo dlouhého téměř 300 kilometrů.

Alaphilippe do okruhu favoritů patřil. Podle výsledků v dosavadní části sezóny tam ani nemohl nebýt. Jenže slavnou Primaveru, jak se závodu přezdívá, často vyhrávají sprinteři, a to Alaphilippe úplně není.

Štybarův lví podíl na úspěchu

Ale pozor. Francouz už trošku boří mýty i v tomto směru. Před týdnem vyhrál na Tirrenu vyloženě sprinterskou etapu, když zaskočil všechny favority. A navíc sprint po 300 kilometrech v sedle bývá často jiný než po 170, protože závodníci na tom jsou jinak se silami. Letošní ročník se rozhodoval, stejně jako řada předchozích, na Poggiu. To je krátký, ale prudký kopec nějakých 6 kilometrů před cílem. A na něm předvedli fantazii cyklisté Quick-Stepu v čele se Zdeňkem Štybarem.

Zdeněk si vlezl na čelo skupiny favoritů a do kopce jel pekelné tempo s cílem udělat selekci a připravit co nejlepší pozici k útoku pro Alaphilippa. Střídali se s Philippem Gilbertem a dokonale se to podařilo. Řada lidí odpadla.

Marné Saganovo čekání

Alaphilippe zaútočil v samém závěru stoupání. A další favorité věděli, že tohle nesmí podcenit. Takže se za ním vydali Sagan, Valvarde, Trentin, Naesen, Kwiatkowski, van Aert, Nibali a další.

Skupinka získala rychle náskok, který navýšila i v technickém sjezdu. O nástup už na rovině se pokusil Trentin, ale dojeli ho a bylo jasné, že si to skupinka favoritů rozdá o prvenství ve spurtu. Po 300 kilometrech měl nejvíce sil Alaphilippe. Druhý skončil Belgičan Oliver Naesen z AG2R, třetí Polák Michal Kwiatkowski ze Sky.

Julian Alaphilippe v cíli závodu Milán-San Remo. Foto: Tim de Waele/Getty Images.

Favorizovaný Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) byl čtvrtý a na své první vítězství na Milán-San Remo stále čeká. Zatím má na kontě 7 umístění v top 10. „Byl to takový pomalý sprint. Já sledoval hlavně Valverdeho a trochu jsem tam zůstal zavřený. Alaphilippe měl najednou nějaký metr k dobru a už bylo těžké se přes něj dostat. Ale byl opravdu velmi silný,“ komentoval závod Sagan.

Češi ve výsledcích

Alaphilippe zářil v cíli štěstím, protože vybojoval největší vítězství kariéry. „Je to prostě fantazie, něco neskutečného. Nemůžu tomu uvěřit,“ říkal dojatý vítěz. „Moje vítězství je dílem fantastické práce celého týmu. Bez kluků bych to nedokázal,“ dodal francouzský cyklista. „Když kluci udělali selekci na Poggiu, věděl jsem, že to musím zkusit. Věřil jsem, že tenhle útok může vyjít. A ten sprint? V jednu chvíli jsem si řekl: teď nebo nikdy. Dal jsem do toho úplně všechno a vyšlo to. Je to nepopsatelné,“ dodal Alaphilippe.

Dosud největší vítězství Juliana Alaphilippa. Foto: Tim de Waele/Getty Images

Z dvojice Čechů byl lepší Roman Kreuziger (Dimension Data), který skončil 40. (+27 s), Zdeněk Štybar byl 67. (+1:27), ale měl daleko víc důvodů k radosti. Cílem projel s rukama nad hlavou spolu s kolegy Vivianim, Gilbertem a Lampaertem. Na počest velkého vítězství.