Tirreno a Paříž-Nice: vítězství pro Rogliče a Bernala

Autor: Jan Krůta

Dva největší etapové závody první části sezóny znají své vítěze. Nesmírně dramatickou bitvu o vítěze 54. ročníku Tirreno-Adriatico vyhrál Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma), závod Paříž-Nice ovládl přesvědčivě kolumbijský mladík z týmu Sky Egan Bernal.

Na Tirrenu, které končilo v úterý, to bylo drama až do posledního minuty. Před závěrečnou časovkou na 10 km v San Benedetto del Tronto vedl Brit Adam Yates (Mitchelton-Scott) o 25 vteřin před Rogličem.

Z lyžařských výšin mezi cyklistickou špičku

Slovinec však potvrdil pověst velmi dobrého časovkáře a na Yatese dokázal najet 26 sekund. V celkovém pořadí to znamenalo jeho celkové vítězství s náskokem jediné vteřiny!

„Nemůžu tomu uvěřit. Těžko můžu popsat svoje pocity,“ uvedl 29letý Roglič. „Bylo to velmi těsné, ale někdy potřebujete i štěstí. Jediná taktika byla jet naplno a čekat, na co to bude stačit,“ prozradil Slovinec, který skončil v časovce 11. se ztrátou 13 sekund na vítězného Belgičana Victora Campenaertse.

Slovinský vítěz Tirrena je juniorským mistrem světa ve skocích na lyžích z roku 2007, cyklistice se věnuje až od roku 2013. Ale ve světě kol se rychle zabydlel. Dnes je to specialista na velké etapové závody.

Dva Češi v pelotonu

Roglič umí výborně časovky, neskutečně se zlepšil v kopcích. Vloni skončil čtvrtý na Tour de France, letos už vyhrál závod UAE Tour ve Spojených arabských emirátech. A vypadá to, že je skvěle připraven na vrcholy sezóny. Má jet Giro i Tour.

„Obě vítězství mi dodala sebevědomí směrem k Giru. Jsem pyšný, co jsme tady s týmem ukázali. Bez kolegů z týmu bych nic nedokázal, moc mi pomáhali,“ řekl Roglič.

Primož Roglič, Tirreno-Adriatico. Foto: Cor Vos

Na Tirrenu startovali i dva Češi – Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) a Roman Kreuziger (Dimension Data). Roman obsadil 27. místo, Zdeněk byl 36. Více důvodů k radosti měl druhý jmenovaný, protože jeho tým zářil a vyhrál hned tři etapy (dvě Alaphilippe, jednu Viviani).

V režii Kolumbijců

Kolumbijští cyklisté si podmanili 77. ročník závodu Paříž-Nice. Vítězství slavil 22letý Egan Bernal z týmu Sky před zkušenějším a slavnějším krajanem Nairem Quintanou z Movistaru. Toho v celkové klasifikaci porazil o 39 vteřin.

„Je to mě neskutečný výsledek,“ říkal Bernal. Nevyhrál ani jednu etapu, ale před závěrečnými dvěma horskými prověrkami měl z favoritů nejlepší výchozí pozici. Žlutý dres lídra oblékl v sobotu po dojezdu na vrchol Col de Turini.

Kolumbijec Egan Bernal slaví své vítězství v klasice Paříž-Nice. Foto: Profimedia, AFP

Bernal potvrdil, že role lídra na letošním Giru, kterou mu ve Sky svěřili, rozhodně nebyla žádným ukvapeným rozhodnutím. „Paříž-Nice je jeden z největších závodů světa a byla tu skvělá konkurence. Dokonale nám to vyšlo z týmového pohledu a je to dobré znamení. Moc si tohoto výsledku vážím,“ dodal Bernal po životním triumfu.