Štybarova fantazie! Vyhrál Omloop Het Nieuwsblad!

Autor: Jan Krůta

Zdeněk Štybar vybojoval jedno z největších vítězství kariéry. Ve 33 letech slavil cyklista stáje Deceuninck – ­Quick-Step po famózním výkonu triumf na klasice Omloop Het Nieuwsblad v Belgii, která je jeho druhým domovem. „Konečně se mi podařilo vyhrát velkou kostkovou klasiku,“ jásal Zdeněk po vítězství v prvním evropském worldtourovém závodě sezóny 2019.

Vyhrát klasiku zařazenou do WorldTour, to se mu ještě nikdy nepovedlo. Když v roce 2015 stanul na nejvyšším stupni po Strade Bianche, tak tento závod ještě do nejvyšší kategorie zařazen nebyl.

Jak se zrodilo Štybarovo životní vítězství

V sobotu byl v závodě po belgických kostkách u všeho podstatného. Když se v průběhu zformovala na čele silná skupina, nechyběl tam. Vpředu nakonec po další selekci zůstalo jen šest lidí.  Kromě Štybara ještě Alexej Lucenko (Astana), Tim Wellens (Lotto Soudal), Dylan Teuns (Bahrain-Merida), Daniel Oss (Bora-Hansgrohe) a v neposlední řadě belgické klasikářské eso Greg Van Avermaet (CCC).

Právě van Avermaet to několikrát zkusil, ale Zdeněk ukázal svou sílu a vždy byl schopen ho následovat. Naopak, 2,5 km před cílem přišla jeho chvíle. Předvedl drtivý nástup, soupeři po sobě chvíli koukali, kdo že ho bude sjíždět. Štybar byl neskutečně silný, dokonale využil chvilky taktizování rivalů a náskok dokázal ještě zvýšit. Do cíle přijel sám s náskokem několika vteřin a mohl slavit životní vítězství.

Zdeněk Štybar v cíli belgické klasiky Omloop Het Nieuwsblad. Foto: © Tim De Waele / Getty Images

Historicky první česká výhra

K triumfu českého jezdce přispěla fyzická i psychická síla, kterou projevil v průběhu dne a během celého závodu. „Už jsem si myslel, že dojde na sprint, ale najednou jsem cítil, že bych to měl zkusit,“ popisoval klíčový moment závodu. „Je to neskutečné. Všechno do sebe dnes skvěle zapadlo. Ani nemám slov,“ říkal Zdeněk po vítězství v 74. ročníku závodu. „Cítil jsem se celý den dobře, ale člověk nikdy neví, co se stane. Dostal jsem se do silné skupiny a věděl jsem, že mám za sebou několik týmových kolegů. Z toho jsem mohl těžit,“ dodával Štybar, který formu ukázal už před týdnem vítězstvím v etapě Kolem Algarve.

Stal se prvním Čechem v historii, který vyhrál kostkovou klasiku. „Věřil jsem, že to velké vítězství přijde. Vloni jsem byl několikrát blízko, ale nevyšlo to. Teď jsem měl skvělou zimní přípravu, formu jsem si otestoval na závodě v Portugalsku a věřil jsem si. Děkuji týmu za fantastickou podporu,“ prohlásil Zdeněk po 12. vítězství belgické stáje Deceuninck – Quick-Step v sezóně 2019.

Belgická klasika Kuurne-Brusel-Kuurne

Na to 13. prvenství se dlouho nečekalo. Hned druhý den byla na programu další belgická klasika Kuurne-Brusel-Kuurne a po 201 kilometrech se radoval opět cyklista v dresu Deceuninck – Quick-Step. Tentokrát úřadující lucemburský šampión Bob Jungels. Byl to nečekaný vítěz, protože kostkové klasiky v posledních letech vůbec nejezdil a koncentruje se spíš na ardenské klasiky, vloni vyhrál Lutych-Bastogne-Lutych. Jungels těžil se skvělé práce kolegů včetně Zdeňka Štybara, kteří udělali selekci a jeli ve skupině za ním v dostatečném počtu.

Jungels z vedoucí skupinky nastoupil už 17 kilometrů před cílem a za odvahu byl odměněn. Nikdo ho nedostihl. „Vyhrát takový závod, to je pro mě neskutečné,“ říkal 26letý Jungels. „Měli jsme skvělou taktiku a dokonale jsme ji splnili. Všem moc děkuji za fantastickou podporu,“ chválil kolegy z týmu.