2.etapa Titan Desertu připomínala Rallye Dakar

Autor: We Love Cycling ČR

Šílený den v poušti… Tato slova byla často slyšet od závodníků v cíli druhé etapy závodu Garmin Titan Desert 2019. Etapa měřila 105 km, jezdci během ní překonali 731 výškových metrů a specifická byla hned z několika důvodů. Jednalo se o tzv. navigační etapu, kdy závodníci neměli předem určenou trať, pouze sedm bodů, které museli cestou do cíle projet. Zároveň si jezdci v batohu museli vézt všechny věci potřebné pro přespání v poušti.

Závod byl velmi náročný a zběsilý. Poprvé v historii se jezdci dostali do malebného okolí vesničky Ouzina, kde svedli náročný boj s podmínkami i sami se sebou. Joan Pedrero, řidič doprovodné motorky a jedenáctinásobný finišman Rallye Dakar, se také podělil o své zkušenosti: „Byla to etapa skoro jako na Dakaru, nikdy jsem nic takového na Titanu nezažil. Tolik písečných dun a velké vedro – připomnělo mi to dakarské závody v Africe.“

Během závodu bylo extrémní teplo, v kombinaci se spoustou písku a písečnými dunami to ze závodníků doslova vysávalo energii. Prvních 20 mužů celkové klasifikace, včetně českého bikera Marka Rauchfusse, startovalo jednotlivě v intervalu 30 s. Zbytek startovního pole odstartoval najednou. Do cíle dorazil jako první Roberto Bou z týmu TBelles Team Cannondale s náskokem 4:30 s a posunul se tak na sedmé místo celkového hodnocení. Včera při první etapě řešil problémy s chodidlem, ty ale dnes hodil za hlavu a na prvního jezdce celkově ztrácí už jen 13 minut. „Po mém včerejším problému s chodidlem jsem měl v plánu dnes zaútočit a vyšlo to skvěle. Jel jsem celou dobu sám. Byla to opravdová Titan etapa se spoustou dun a navigování. Sbalil jsem se úplně nalehko, mám s sebou jenom jednu karimatku, tak uvidím, jaká bude noc,“ popisuje Roberto Bou. Jako druhý přijel Pau Salvá, který se svým výkonem dostal do pozice lídra celého závodu. Pau Salvá drží v celkové klasifikaci náskok 1:01 na druhého Betalúa, včerejšího vítěze.

Marek Rauchfuss v trikotu týmu Škoda WeLoveCycling, včera senzačně druhý, dokončil dnešní etapu na třináctém místě se ztrátou necelých 22 minut na vítěze. Jeho týmový spolujezdec Filip Adel dojel čtyřicátý. „Někteří borci mají techniku v písku dokonale zmáknutou. Já se s tím peru,“ poukazuje Marek Rauchfuss na specifikum závodu. „Španělé mají dvě navigace a mobil. Netuším, co v tom je, ale navádí je to nejlepší trasou,“ potvrzuje nejlepší český jezdec marockého závodu důležitost dobré navigace v poušti.

Marek Rauchfuss.

V závodě žen se spolu pohybovaly první tři jezdkyně celkové klasifikace do doby, než Núria Picas udělala navigační chybu a zajela si. První ženy rovněž startovaly v intervalech. Vítězka první etapy Anna Ramírez odstartovala za Ramonou Gabriel (včera dojela druhá). „Byla to velmi těžká a složitá etapa. Měla jsem plán dojet Ramonu co nejdříve, abychom pak spolu mohly jet až do cíle. Protože startovala minutu přede mnou a dojely jsme společně, přidala jsem tuto minutu ke svému náskoku v celkové klasifikaci,“ popsala svou úspěšnou strategii Anna Ramírez.