Néhány tanulság a 2022-es Vuelta a Españaról

Szerző: Siegfried Mortkowitz

A Vuelta a Españat méltán nevezhetjük a váratlan események színházának, de az idei verseny még a szokásosnál is drámaibbra sikeredett. A zöld trikósok versenye a 9. szakasz után szinte véget is ért, Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl) pedig már akkor is kézben tartotta az egész versenyt, mielőtt Primož Roglič (Jumbo-Visma) a 16. szakasz célvonalánál kiesett volna (de erről majd később). A Vueltanak idén tényleg kijutott a drámából, melynek legnagyobb része sajnos a versenyből való visszalépéseknek volt köszönhető.

Az ezévi Vueltan összesen 49 versenyző esett ki, ami a versenyen indulók 26,6%-át jelenti. Ezen kerékpárosok több mint a fele (összesen 25) a Covid miatt lépett vissza. Ez a szám nagyon magas, ráadásul a visszalépők közül sokan befolyásolták a verseny végeredményét is. Sam Bennett (Bora-Hansgrohe) tesztje például a 10. szakasz rajtja előtt lett pozitív, amikor mindössze öt ponttal volt lemaradva a későbbi Škoda Zöld Trikó győztes Mads Pedersen (Trek-Segafredo) mögött. Roglič a bukása után lépett vissza, így Evenepoel fel tudott zárkózni hozzá. Sepp Kuss, a szlovén legjobb segítője és egyben a világ egyik legjobb hegyimenője a 9. szakasz előtt láz miatt adta fel a versenyt, ami komoly csapást mért Roglič ambícióira. Végül pedig Jay Vine (Alpecin-Deceuninck), aki az élen állt a hegyimenők versenyén, a 18. szakaszon produkált bukása után hagyta ott a versenyt, így azt végül Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) nyerte meg.

Összességében mégis Evenepoel magabiztos teljesítménye és GC-győzelme volt a Vuelta legfontosabb eseménye. Még akkor sem ingott meg, mikor Roglič a verseny végére felzárkózott hozzá. Messze felülmúlta a többieket, elég erős volt a hegyi szakaszokon, és az időmérő futamon egyaránt, ami, mint tudjuk, a Grand Tour-versenyek megnyerésének bevált receptje. Az elmúlt 44 évben az ő győzelme volt az első belga GC-győzelem egy Grand Touron. Az eredményt pedig csak még lenyűgözőbbé teszi az a tény, hogy Evenepoel mindössze 22 éves. A 42 éves Alejandro Valverde (Movistar), a 37 éves Vincenzo Nibali (Astana Quazaqstan), a szintén 37 éves Richie Porte (Ineos Grenadiers) és a 40 éves Philippe Gilbert (Lotto Soudal) visszavonulásával teljessé vált a generációváltás. Mostantól a világ legjobb Grand Tour GC-kerékpárosai mind 25 évesek vagy fiatalabbak, mint például a 23 éves Tadej Pogačar vagy a 25 éves Jonas Vingegaard. Eljött az új királyok ideje!

Ez egy elég érdekes forgatókönyvet vetít előre a jövő évi Tour de France-ról, különösen ha a 25 éves Egan Bernalnak (Ineos Grenadiers) sikerül teljesen visszanyernie a formáját, és Evenepoel is úgy dönt, hogy indul a versenyen. Ez utóbbi lehet, hogy nem fog megvalósulni, tekintve, hogy a mostani Vueltán nyújtott teljesítménye alapján a hegyi szakaszokon, különösen a hosszú, meredek emelkedőkön még nem sikerült elérnie Pogačar vagy Vingegaard szintjét. És lássuk be, az Evenepoel által legyőzött versenyzők közel sem voltak olyan erősek, mint azok, akiket Vingegaard győzött le a Tour de France-on. Csak egyetlen TdF-győztes volt a versenyen, a 37 éves Nibali. Roglič, aki alig több mint egy perccel maradt le Evenepoel mögött, még soha nem nyert Tourt. 2 perc 5 másodperccel a belga mögött a második helyen végzett Enric Mas (Movistar) volt a legjobb Tour helyezést elért kerékpáros a versenyzők között, ő ugyanis a 2020-as Touron ötödik lett, több mint 6 perccel lemaradva Pogačar mögött. Evenepoelnek tehát mindenképpen fejlődnie kell a hegyi szakaszok teljesítésében, ha kihívója akar lenni Vingegaardnak és a kétszeres Tour-győztes Pogačarnak, aki jövőre biztos, hogy élete legjobb teljesítményét fogja nyújtani, hogy visszaszerezze a sárga trikót.

Ez a Vuelta minden szempontból katasztrófa volt a Jumbo-Visma csapat számára is. Bár megnyerték az 1. szakasz csapatidőfutamát, Roglič pedig a 4. szakaszt, mégis úgy tűnt, hogy Kuss láz miatti visszalépése megingatta a csapatot. Evenepoel fölényes győzelme az egyéni időfutamon – 48 másodpercet vert Roglič-ra – szó szerint és átvitt értelemben is egy egész hegynyi akadályt állított a Jumbo-Visma elé. Az is mutatja, hogy mekkora lehetett a stressz, hogy miután a vezető feladta a versenyt, a csapat egy közleményt adott ki, melyben Roglič a bahreini Victorious versenyzőjét, Fred Wrightot okolta a bukásért.

“Wright hátulról jött, és mielőtt észbe kaptam volna, kiverte a kormányt a kezemből” – idézi Rogličot a közlemény, amelyet azóta eltávolítottak a Jumbo-Visma honlapjáról. Az incidensről készült videó Wright állításait támasztja alá, aki szerint az eset csak “egy egyszerű versenybaleset” volt. Mindenesetre váratlan reakció volt ez egy általában profinak mondható kerékpáros csapattól.