Lehet-e még Chris Froome Tour-győztes?

Szerző: Siegfried Mortkowitz

Kétségtelenül a négyszeres Tour de France győztes, Chris Froome története lesz az egyik legnagyobb sztori az idei versenyszezonban, aki sérülése után most visszatér a versenyzésbe. 2019. június 12-én a 35 éves kenyai születésű brit kerékpáros jobb combcsonttörést, könyöktörést és bordatörést szenvedett egy nagy bukás során. Több mint három hónapig tartott a lábadozása, így a Team Ineos 2020 júliusában végül elbocsátotta őt. Ezt követően Chris hosszú távú szerződést írt alá az új Israel Start-Up Nation csapattal.

Sok akadályt kell leküzdeni ahhoz, hogy valaki elérje azt a szintet, amit Froome elért karrierje során – a sérülése előtt. Vajon Chris képes lesz újra ilyen magaslatokra? Megnyerhet egy ötödik Tour de France-t is, ahogy azt megfogadta magának?

“Nyilvánvaló, hogy még sokat kell dolgoznom” – mondta Froome március közepén egy videóban a Tenerifén tartott edzése után.

A videón Froome az év első versenyén is látható, az UAE Tour-on. Az általános besorolásban 47. helyen végzett, közel sem állt a győzelemhez.

Froome az erős hőséget és a feszített tempót hibáztatta a kiábrándító helyezéséért. „Az UAE verseny kissé megterhelte a szervezetem” – mondta.

Azt is elmondta, hogy meglátása szerint a legjobb versenyzők már márciusban közel álltak a Tour de France szintjéhez, ami eléggé eltér attól a szinttől, amin ő áll. „Általában az emberek korán kezdik a versenyszezont, hogy folyamatosan fejlődjenek, mire elérnek a nagyobb versenyekeig. Most az emberek úgy száguldanak, mint a villám.”

Chris Froome
UAE Tour 2021. © Profimedia

Froome mondott egy olyan dolgot is, ami aggasztónak tűnhet azok számára, akik úgy gondolják, hogy újra megnyerheti a Tour-t, és ötszörös győztessé válhat, mint a legendás Eddy Merckx, Bernard Hinault, Jacques Anquetil vagy Miguel Indurain.

„Folytatom az erősítő edzéseket, és ahogy haladok, mindig javulok majd egy kicsit. Úgy hiszem, ezt már folyamatosan csinálnom kell a karrierem során.”

Ez nagyrészt azt jelenti, hogy Chris karrierje végéig folytatni fogja a rehabilitációt, ami sajnos nem sok jót ígér versenyzői jövőjét tekintve. Ahogy a legutóbbi mutatványa sem a Katalán Körversenyen, ahol 81. lett, közel 54 perccel lemaradva győztes honfitársa, Adam Yates mögött, aki most Froome egykori csapatának, az Ineos Grenadiersnek a tagja.

A 2021-es Katalán Körverseny első szakaszán. © Profimedia

Az idei Tour szempontjából nem túl ígéretes, hogy Chris a legjobb versenyzőkhöz képest néhány hónap lemaradással áll a rajthoz. És Froome májusban lesz 36 éves. A Tour legidősebb győztese, Firmin Lambot szintén 36 éves volt, amikor 1922-ben nyert. Ez persze nem azt jelenti, hogy Froome nem nyerhet újra, csak azt, hogy elég valószínűtlen.

A Cycling Weekly kérdésére, hogy az idei verseny megnyerése még mindig ésszerű cél-e, Froome komoran válaszolt: “Nem igazán tudok rá elég időt szánni” – mondta. „Természetesen nagyon szeretnék készen állni a Tour de France versenyre, de követnem kell a procedúrát, és csak annyit tehetek meg, amennyit meg tudok tenni.”