Körkép a Tour de France összes eddig nyerteséről, I. rész – 1903-1922

Szerző: WLC

Gondolkoztál már rajta, milyen lehetett az első TdF győztese? Ki volt a legfiatalabb bajnok? És a legöregebb? Na és ki volt az első, aki csalt? Több mint 100 verseny, nagyon különböző versenyzőkkel. Nézzük, kik voltak ők!

Maurice Garin

Roger ViolletGetty Images

Ország: Franciaország

Csapat: La Française

A győzelem ideje: 1903

A kéményseprőből bajnokká avanzsált Garin végig vezetett a legelső Tour de France-en, majdnem három órával ért hamarabb célba a második helyezettnél. Körülbelül 40.000 dollárt kapott erőfeszítéseiért, amin vett magának egy saját benzinkútját.

Henri Cornet

BrangerGetty Images

Csapat: Conte

A győzelem ideje: 1904

Cornet-et 1904-ben nyilvánították bajnoknak, miután az első négy befutót (köztük Garint is) diszkvalifikálták a csalás különböző formái miatt. Cornet még csak 19 éves volt, ezzel még mindig tartja a legfiatalabb győztes címét.

Louis Trousselier

Csapat: Peugeot–Wolber

A győzelem ideje: 1905

Trousseliernek a francia hadseregből kellett kimenőt kérnie, hogy indulhasson az 1905-ös versenyen, így fontos volt, hogy kihasználja a lehetőséget. Három szakaszt nyert meg, majd összesítve is győzedelmeskedett. Az utolsó szakasz előtti éjszakán egész éjjel ivott és szerencsejátékon veszítette el a pénzt, amit még meg sem nyert. Az eredményhirdetést követő napon már vissza is tért a hadseregbe.

René Pottier

A győzelem ideje: 1906

Egy évvel azután, hogy csúnyán elbukott a Tour-on, Pottier öt szakaszt és a bajnoki címet is megnyerte. Sajnos pár hónappal később felakasztotta magát a csapat öltözőjében, mert megtudta, hogy felesége megcsalta a verseny alatt.

Lucien Petit-Breton

A győzelmek ideje: 1907, 1908

A turné első kétszeres bajnoka, Petit-Breton, valódi nevén Lucian Mazan. Igyekezett titokban tartani apja előtt, hogy mivel foglalkozik – a családfő nem támogatta a kerékpározásban – ezért álnéven versenyzett. A második versenyén öt szakaszt nyert meg, és egyszersem végzett hátrébb a negyedik helynél. Az első világháborúban ölték meg.

François Faber

Ország: Luxemburg

Csapat: Alcyon–Dunlop

A győzelem ideje: 1909

Az első külföldi, aki megnyerte a Tour-t, Faber hihetetlenül nagydarab volt az akkori átlaghoz képest. Becenevét, „Colombe óriása” a párizsi külváros után kapta, ahol élt. Faber 180 cm magas volt, és több mint 90 kilót nyomott. Hátulról lelőtték a háborúban, amikor egy sebesült társát próbált biztonságos helyre vinni.

Octave Lapize

A győzelem ideje: 1910

Ahhoz, hogy megszerezze a győzelmet, Lapize-nak nemcsak csapattársát, a címvédő Fabert kellett legyőznie, hanem a Pireneusokat is. Szerencsére sokkal jobban teljesített hegymenetben, mint ellenfele, így jól jött neki az első igazán nagy hegyekkel tarkított útvonal. Leghíresebb pillanat, amikor a Tourmalet-re mászva odakiáltotta a szervezőknek: „Gyilkosok vagytok!”

Gustave Garrigou

ullstein bild Dtl.Getty Images

A győzelem ideje: 1911

Hiába panaszkodtak a versenyzők, a Tour szervezői olyan sikeresnek találták a hegyvonulatokat, hogy következő évben is beépítették őket az útvonalba. Faber ismét egy csapattársa mögött végzett: Garrigounak testőrökkel körülvéve és álruhában kellett teljesíteni a versenyt, mert korábban meggyanúsították, hogy megmérgezte egy csapattársát. Később kiderült, hogy ártatlan volt.

Odile Defraye

Ország: Belgium

A győzelem ideje: 1912

Az első belga győztes, hatszor indult neki a versenynek, de csak egyszer ért be a célba. Akkor viszont elsőként.

Philippe Thys

Csapat: Peugeot–Wolber, La Sportive

A győzelmek ideje: 1913, 1914, 1920

A Tour első háromszoros bajnoka, Thys volt az utolsó győztes mielőtt kitört volna az első világháború, és egyike a néhány szerencsésebb kerékpárosnak, akinek folytatódott a karrierje utána is.

Firmin Lambout

A győzelmekideje: 1919, 1922

Amikor a háború után újra megrendezték a versenyt, Lambot folytatta Belgium sikerszériáját. Mindössze két szakaszt nyert meg, miután ellenfelének, Eugéne Christophe-nak keresztbe tett törött villája. Lambot 36 évesen lett bajnok, ezzel a mai napig ő a legidősebb győztes.

Léon Scieur

A győzelem ideje: 1919, 1922

Lambot felfedezettje, aki ugyanabból a belga városból származott, mint ő, és Mozdonynak becézték a sajtóban. Kereke az utolsó előtti napon eltörött, és hatalmas távot tett meg, úgy, hogy vitte a hátán, hogy megmutassa az illetékeseknek, hogy indokolt a csere.

Forrás: bicycling.com