Egan Bernal hamarabb visszatérhet, mint gondoltuk

Szerző: We Love Cycling

Bernalról idén sajnos más események miatt beszéltünk, mint szerettünk volna, és mint például 2019-ben tettük, amikor megnyerte a Tour-t. Azóta, hogy ő lett a TdF első latin-amerikai győztese, és 1909 óta a legfiatalabb is, az Ineosenadiers versenyzőjének nem volt szerencséje.

Betegségek és fizikai problémák gyötörték, és csak egy versenyt nyert Tour-győzelme óta, a 2021-es Girót. Idén januárban pedig szörnyű balesetet szenvedett egy edzésen, Kolumbiában, amikor nekiütközött egy álló busznak, olyan erővel, hogy az behorpadt.

Bernal eltörte a térdkalácsát, a combcsontját, több csigolyáját és néhány bordáját, és a mellkasa és a tüdeje is megsérült. Nem sokkal a baleset után az orvosok 5%-ot adtak neki a teljes felépülésre. Szerencsére azonban Bernal remekül halad a gyógyulás felé, az azonban kérdés, hogy mennyi idő alatt éri el újra régi, bajnoki állapotát, és lesz-e még vajon a Jonas Vingegaard- Tadej Pogačar versenypárosból trió? A négyszeres Tour-győztes Chris Froome-nak több mint három évébe telt, mire újra versenyezni tudott, és még mindig távol van a csúcsformától. A balesete óta nem is nyert versenyt.

De Froome 12 évvel idősebb Bernalnál, ami jelentős különbséget jelent mind a felépülés sebessége, mind az optimális forma tekintetében. A kolumbiai kerekest kezelő egyik orvos büszkén nyilatkozta áprilisban, hogy májusban újra nyeregbe ülhet és versenyezhet. „Úgy gondolom, hogy a balesetet követő 120. napon Egan visszaszerezheti az erejét és folytathatja a versenyt” – mondta Gustavo Uriza egy online sajtótájékoztatón, amint arról a kolumbiai Sports hírügynökség beszámolt. Ez a jóslat viszont egyértelműen túl optimista volt.

Július 19-én azonban Bernal a Twitteren közzétett egy fényképet, amin kerékpáron ül a hegyekben, és a megtett útvonalat is: 194,4 km, 5 óra 50 perc alatt, 4004 méter szinttel. A fotókhoz az alábbi szöveget írta: „Valaki egyszer azt mondta nekem: Róma nem egy nap alatt épült. Alig várom, hogy sok-sok türelem után újra visszatérhessek a versenybe.”

És most úgy tűnik, van esély arra, hogy Bernal részt vegyen az augusztus 19-én kezdődő Vuelta d’Españán! A Radio MARCA-nak adott interjújában Javier Guillén versenyigazgató elmondta, hogy a kolumbiai rajthoz áll majd Utrechtben. Az Ineos Grenadiers egyelőre hallgat, a csapat megerősítésére várunk. Tény azonban, hogy Bernal Andorrában edz társaival, akik biztosan résztvesznek a Vueltán, de ez még nem bizonyít semmit.

Ha igaz a hír, az nagyszerű lenne Bernalnak, Ineos Genadiersnek és a Vueltának, nekünk, kerékpáros rajongóknak, és csodálatos a 2023-as Tour de France számára!