• SVK

Lʹ Etape Slovakia – Prvýkrát v koži pretekára Tour de France

Napísal Barbora Šuchová

Cyklistickí nadšenci si mohli po prvý raz užiť atmosféru najslávnejších pretekov Tour de France na vlastnej koži na Slovensku. Na štart premiérového ročníka LʹETAPE BY TOUR DE FRANCE pri Štrkoveckom jazere v Bratislave sa postavilo presne 569 pretekárov, ktorí spoločne vyštartovali na 65 a 117 kilometrov dlhú trať. Cieľ mali obe na ikonickom Kamzíku.

Poloprofesionálni, ale aj úplne amatérski cyklisti, sa mohli na trati navrhnutej odborníkmi kochať peknou prírodou Malých Karpát. Spoľahnúť sa dalo na vysokú úroveň organizácie, bezpečnosti a podpory pretekárov na trati, ktorá zatienila vyššie štartovné. Milým bonusom bola správa od organizátorov s poradím v kategórii, ktorú dostal každý pretekár po preťatí cieľovej pásky.

Pelotón Lʹ Etape

Sprievodný program

Program, pripravený spolu s Francúzskym inštitútom na Slovensku, začal už 5 dní pred štartom hlavných pretekov. Široká verejnosť si k Štrkoveckému jazeru v Bratislave mohla prísť pochutnať na francúzskych špecialitách, odfotiť sa s ambasádormi podujatia – Petrom a Martinom Velitsovcami, či pozrieť sa na bicykel Petra Sagana z pretekov Paris-Roubaix. Pripravené boli, samozrejme, taktiež stánky popredných cyklistických značiek, ktoré verejnosti priblížili aj technickú stránku cyklistiky. Na svoje si prišli aj rodiny s deťmi. Malým športovcom patrila celá sobota – ráno si mohli zmerať sily na KIDS RACE (súťažili deti od 3 do 14 rokov), poobede bola na programe rodinná nesúťažná cyklojazda FAMILY RIDE a deň vyvrcholil cirkusovou šou.

Trate

Hlavné preteky štartovali v nedeľu o siedmej hodine ráno. Cyklisti si mohli podľa výkonnosti vybrať z dvoch variant trate: RIDE- 65 kilometrov s prevýšením 900 metrov alebo RACE-117 kilometrov s prevýšením 1 700 metrov. Štartovalo sa spoločne od Štrkoveckého jazera, trať pokračovala popri Dunaji k hradu Devín, odkiaľ sa išlo smerom na Borinku. Až tu, na stúpaní Strmina, sa trate rozdelili. Cyklisti na krátkej trase smerovali cez Biely Kríž rovno na Kamzík, no a tých vytrvalejších čakali ešte dve stúpania navyše – na Pezinskú Babu a z Limbachu na Biely Kríž. Všetci pretekári sa stretli v cieli na Kamzíku, kde na nich čakala účastnícka medaila a občerstvenie.

Celkový dojem z trate dopadol nad očakávania. Organizátori si dali záležať hlavne na bezpečnosti – hlavné cesty boli pre autá úplne uzavreté, na cyklocestách v Malých Karpatoch sme stretli len minimum cyklistickej verejnosti. Na každej zákrute stál organizátor, ktorý jazdcov upozorňoval na zmenu smeru a brzdil prílišné nadšenie v zjazde. Niektorí sa síce nevyhli pádom, no okamžite pri nich bol buď niekto z organizátorov, alebo záchranárov. Na dlhej trati boli až 4 občerstvovacie stanice, takže od hladu neumreli ani tí najväčší jedáci. Tí, ktorí sa rozhodli na trati nevypustiť dušu, sa mohli navyše kochať prírodou oblasti Malých Karpát či vinohradmi. Do cieľa najmasovejšieho cyklistického podujatia v histórii Slovenska neprišlo z 569 pretekárov len 8, čo je výborná vizitka.

Pretekári Lʹ Etape

Víťazi

Ako je aj na Tour de France zvykom, nepretekalo sa len na celkové poradie. Okrem žltého dresu boli pripravené bodkovaný za vrchársku súťaž, zelený pre šprintérov a biely dres pre pretekárov do 23 rokov, čo bolo príjemným spestrením celého zápolenia. Z celkového triumfu na 65 kilometrovej trati sa tešil Tomáš Greschner, ktorý preťal cieľ v čase 1:55:21, najrýchlejšou ženou bola Lívia Štofilová s časom 2:12:49. Na dlhej trati zvíťazil doslova na cieľovej páske Ronald Kuba za 3:18:48 tesne pred druhým Jánom Andrejom Cullym.

Medzi ženami nedala nikomu šancu s časom 3:45:03 Mariana Findorová. Pre víťazov boli pripravené naozaj krásne trofeje od umelkyne Gordana Glass, ktoré im budú nezabudnuteľný zážitok z Lʹ Etape Slovakia pripomínať. Nechýbalo ani obliekanie do žltého, bodkovaného, zeleného a bieleho dresu.

medaila Lʹ Etape

Záver

Pretekom Lʹ Etape sa nedá čo vytknúť. Predštartový skepticizmus z masového komerčného podujatia zatienil veľmi kvalitný prístup organizátorov a krásna trať. Teraz už len treba dúfať, že sa Slovensko v budúcich rokoch opäť zaradí medzi vyvolené krajiny, ktoré budú môcť preteky pod hlavičkou Tour de France na svojom území organizovať.

Fotogalériu z tohto dňa nájdete na tomto odkaze.